fbpx
Rekrutacja

Wszyscy kłamią – jak wykrywać kłamstwa w CV?

Kłamstwa w CV można wykryć dzięki kompetencjom i doświadczeniu rekrutera. Większość z nich to niegroźne podkoloryzowanie, bardzo podobne do tego, które praktykują firmy rekrutujące pracowników. Są jednak oszustwa, które powinny przekreślić dalszą współpracę i dlatego warto nauczyć się jak wykrywać kłamstwa w CV.

Dlaczego wszyscy kłamią i gdzie powinniśmy postawić granice?

Można powiedzieć, że wszyscy kłamią ponieważ chcą pokazać się w lepszym świetle. Pracownik kandydujący na dobre stanowisko jawi się jako niemalże superbohater. Firma, która chce go zrekrutować z kolei jawi się jako mityczna Arkadia, w której wszyscy są szczęśliwi. Obie strony na ogół nie tyle wprost piszą nieprawdę, co podkreślają własne atuty, pomijając niewygodne kwestie. W naszej kulturze bardzo trudno zmienić tę sytuację. Kandydat, który wprost pisałby o swoich słabych stronach, pewnie nigdy nie znalazłby pracy. Tym bardziej gdyby wymagał tego samego od firmy. Pracodawca z kolei, próbując zatrudniać tylko osoby gotowe pisać w CV o swoich wadach, zebrałby zespół autystyków, którzy nawet nie potrafiliby… napisać poprawnie życiorysu. To też w końcu jest kompetencja. 

Zarówno CV jak i ogłoszenie rekrutacyjne należy więc traktować jak reklamę. Jest wiele zasad, których muszą się trzymać reklamodawcy, by nie spotkać się z oskarżeniem o nieuczciwą konkurencję i oszustwo. Podobne reguły powinniśmy stosować w przypadku ogłoszeń o pracę i odpowiadania na nie.

Jakie są najczęstsze kłamstwa w CV?

Najczęstsze kłamstwa w CV to takie, których nie sposób łatwo sprawdzić. Potencjalni kandydaci wprowadzają w błąd rekruterów zamieszczając w CV informacje o zdolnościach dodatkowych, których faktycznie nie posiadają. Popularne kłamstwa mogą dotyczyć szkoleń zawodowych, znajomości języków obcych czy znajomości oprogramowania. 

Ponad 50% pracodawców zetknęło się w swojej historii z oszustwami w CV dotyczącymi daty zatrudnienia np. w poprzedniej firmie.

Kandydaci często kłamią też w CV co do zakresu pełnionych w poprzednich firmach obowiązków. Po raz kolejny warto tu odróżnić „podkręcenie” faktycznych doświadczeń od oczywistego kłamstwa. Pierwsze jest wybaczalne, drugie raczej nie powinno.

Rzadziej zdarzają się kłamstwa w CV dotyczące: zajmowanych wcześniej stanowisk, wykształcenia, odbytych szkoleń które łatwo sprawdzić. Co może dziwić, część kandydatów kłamie w tak nieistotnych sprawach jak hobby.

Jak wykrywać kłamstwa w CV – pracownicy których trzeba sprawdzić

Kłamstwa w CV znacznie częściej dotyczą zawodów stereotypowo powiązanych z drobnym naciąganiem rzeczywistości. Pierwsi do sprawdzenia są kandydaci do działu sprzedaży. To właśnie handlowcy najczęściej kłamią w CV, zakładając, że dzięki temu poprawią swoją pozycję. Stosunkowo często kłamią też osoby planujące zatrudnić się w działach administracyjnych i produkcyjnych. 

Co ciekawe kandydaci do HR-ów, marketingu i IT bardzo rzadko uciekają się do kłamstwa, wiedząc, że można ich sprawdzić.

Jak wykrywać kłamstwa w CV – klasyczne rozwiązania

Zdecydowana większość kłamstw w CV jest wykrywana już na etapie rekrutacji. Najlepsze i najczęściej stosowane metody wykrywania kłamstw w CV to:

Zadanie próbne – Wystarczy zlecić pracownikowi typowe zadanie, z którym zetknie się podczas swojej przyszłej pracy. Jeśli sobie z nim nie poradzi, a wpisał wcześniej taką kompetencję w CV, wiadomo już, że kłamał. Natomiast jeśli wykona je bez problemu – w sumie nie ma znaczenia czy wykonywał je wcześniej, albo przeszedł odpowiedni kurs.

Rozmowa w obcym języku – Poziom znajomości języka z łatwością potrafi sprawdzić osoba, która sama dobrze sobie z nim radzi. Wystarczy przeprowadzić część rozmowy rekrutacyjnej w języku obcym by zweryfikować CV. Nie ma to natomiast sensu w przypadku gdy faktycznie dany język nie będzie potrzebny kandydatowi.

Background screening – W przypadku wyższej klasy specjalistów i menedżerów warto dokładnie prześwietlić CV kandydata, być może nawet zlecając to firmie zewnętrznej. W każdym razie istnieje możliwość zweryfikowania: poprzednich miejsc zatrudnienia, ukończonych studiów, najbardziej prestiżowych kursów. Przeważnie wystarczy zadzwonić do danej instytucji, przedstawić się jako rekruter/headhunter i poprosić o weryfikację informacji.

Pytanie branżowe – Pytanie, na które osoba, która nie pracowała na danym stanowisku nie powinna znać odpowiedzi. Jako rekruter też prawdopodobnie jej nie znasz, a nawet nie wiesz jakie pytanie zadać. Dlatego przed rekrutacją specjalisty, zapytaj osoby na podobnych stanowiskach. Niech podadzą Ci przykłady pytań, na które sami nie potrafiliby odpowiedzieć zanim ogarnęli swoje obowiązki.

Pytanie o współpracowników, promotorów, szefów – Bardzo proste pytanie pozwala zweryfikować czy dana osoba była na studiach. Praktycznie każdy pamięta nazwisko swojego promotora jeszcze długie lata po zakończeniu studiów. Z reguły pamiętamy też np. nazwisko przełożonego w pracy. Jeśli po zadaniu pytania o nie, kandydat zaczyna się mocno pocić, na pewno należy sprawdzić czy faktycznie tam studiował/pracował.

Rekruterzy muszą liczyć się z tym, że część kandydatów będzie próbowała wprowadzić ich w błąd. Jednocześnie nie mogą popadać w paranoję i sprawdzać każdego szczegółu, ponieważ zwyczajnie nie mają na to czasu. Dobrym rozwiązaniem jest zawsze dowiedzieć się jak najwięcej o specyfice danego stanowiska i dzięki temu móc łatwo sprawdzić najbardziej istotne elementy CV.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

Pracuję w dość sporej firmie i zajmuję się rekrutacją. Wiele CV, które otrzymuję jest zupełnie oderwane od rzeczywistości. Kolorowe CV w kwiatki na stanowisko kierownika działu? Chyba bardziej pasowałoby klasyczne CV ze stonowanymi barwami. Coś jak te dostępne tutaj https://cvwork.pl/kategoria/klasyczne-cv/.
Kolorowe CV pasują bardziej na stanowiska związane z marketingiem, reklamą czy grafiką a nie na poważne stanowiska 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x