fbpx
Rekrutacja

Czy możesz nazywać się senior rekruterem?

Bycie senior rekruterem ma swoje jasne, ale i ciemne strony. Większość trudnych sytuacji, które mogły zdarzyć się w rekrutacji mamy już za sobą. Wiemy jak się zachować, by kandydat był usatysfakcjonowany z procesu, a następnie stał się zaangażowanym pracownikiem. W artykule podsumowałam wiele z wymagań, które powinien spełniać rekruter, aby zyskać poziom seniorski. Nie jest tak, że musisz spełniać 100% warunków opisanych w niniejszym tekście, jednak powinieneś/powinnaś spełniać większość z nich. 

Sytuacje trudne to dla Ciebie chleb powszedni

My rekruterzy wiemy, że rekrutacja to nie tylko praca usłana różami, ale to ze względu na różnorodność tak bardzo ją lubimy! Wyzwania stawiają nam kandydaci, ale również klienci i nasze własne organizacje. Jakie sytuacje mam na myśli? 

Spróbuję przytoczyć kilka przykładów:

 • Przekazywanie negatywnej informacji zwrotnej – to praktycznie nigdy nie stanie się sytuacją przyjemną, ale rekruterzy z długim stażem są do tego po prostu przyzwyczajeni. 
 • Przedłużające się procesy rekrutacji – czekanie na decyzje zarządzających odnośnie zatrudnienia lub zamrażanie procesów rekrutacji – tego typu sytuacje powodują, że rekruter z czasem staje się mistrzem dyplomacji, szukania odpowiednich słów i przepraszania kandydatów w imieniu firmy. 
 • Wybór między dwoma mało różniącymi się kandydatami – zdarza się, że rekruter zostaje poproszony o wskazanie bardziej odpowiedniego kandydata. Czasem decydują niuanse, które rekruter wyczuwa po latach pracy. 
 • Frustracja spowodowana niemożnością znalezienia odpowiedniej osoby przez dłuższy czas – początki w rekrutacji są szczególnie trudne nie tylko ze względu na niezorientowanie w najprostszych krokach rekrutacji, ale również z powodu braku sukcesu w zakresie znalezienia odpowiedniego kandydata. Każdy kto przetrwa ten trudny moment i z powodzeniem zakończy rekrutacje, czuje wielką satyfakcję. Rekruter po kilku latach pracy jest świadom, że niektóre procesy po prostu muszą zająć czas, nie poddaje się łatwo i lepiej radzi sobie z frustracją. 
 • Negocjowanie wynagrodzenia, warunków umowy, kwestie prawne – manewrowanie pomiędzy oczekiwaniami firmy i kandydatów mogą przysporzyć sporo stresu początkującemu rekruterowi, po latach pracy wiemy już jak pogodzić interesy obu stron.
 • Uciekający kandydat – jest to bardzo nieprzyjemny scenariusz i każdy senior rekruter wie, że nie można cieszyć się z zakończonego procesu rekrutacji, dopóki kandydat nie pojawi się pierwszego dnia w pracy.

Jak widać praca rekrutera wiąże się z byciem elastycznym, odpornym na stres i z zadaniowym podejściem do wielu trudnych sytuacji. Możesz nazwać się senior rekruterem, jeśli kilkukrotnie przetrwałeś/aś większość z wyżej wymienionych, a wręcz jesteś do nich przyzwyczajony/a.

Prowadziłeś/aś rekrutację na różnych szczeblach

Doświadczeni rekruterzy dobrze wiedzą, jak bardzo różnią się procesy rekrutacji na poszczególne stanowiska w firmie. Mieli okazję tworzyć pełne zespoły, rekrutowali pracowników na każdy szczebel w organizacji – team leaderów, managerów, specjalistów, konsultantów, freelancerów. Wiedzą, w którym momencie zastosować odpowiednie zadania rekrutacyjne, jak dotrzeć do grupy kandydatów, jak ich selekcjonować i jakie pytania zadawać, by zdiagnozować interesujące kompetencje. Dzięki doświadczeniu senior rekruterzy nie muszą poświęcać wiele czasu na przygotowanie do różnych rekrutacji, wiedzą już co robić, by projekt zakończył się sukcesem. 

Potrafisz estymować projekty rekrutacyjne

Lata doświadczeń pozwalają na wyciągnięcie własnych wniosków na temat czasu, jaki powinien zająć proces rekrutacyjny. Zgłaszający się do nas szef, manager, team leader, czy po prostu klient, oczekuje od nas – jako doświadczonych rekruterów – podania realnego czasu trwania danej rekrutacji. Często dzięki tej wiedzy, rekruter może skonfrontować szefa, czy klienta z tym, co jest możliwe do uzyskania w rzeczywistości.

Podczas estymowania projektu rekrutacyjnego senior rekruter weźmie pod uwagę kilka kwestii, między innymi:

 • w którym kwartale/miesiącu rozpoczyna rekrutację – przykładowo, wakacje nie są zbyt dobrym momentem na szukanie specjalistów, a okres po Nowym Roku to z kolei wysyp CV, ale także duża konkurencja na rynku ofert. 
 • Liczbę potencjalnych specjalistów na rynku oraz możliwości dotarcia do nich z ofertą.
 • Metody selekcji kandydatów – przy poszukiwaniach lidera potrzebne będą bardziej skomplikowane metody, takie jak assessment center, czy rozbudowany wywiad behawioralny. 
 • Ostatni, ale najważniejszy czynnik, czyli doświadczenie w prowadzeniu danej rekrutacji – po kilku latach pracy po prostu wiemy jak długo zajmie dany projekt rekrutacyjny, ponieważ prowadziliśmy go już kilkukrotnie. 

Dodatkowo, jako senior rekruterzy mamy ugruntowany pogląd oraz wiedzę na temat oczekiwań danej grupy kandydatów odnośnie zarobków, form umowy, elastyczności współpracy, benefitów, rozwoju zawodowego itd. Dzięki doświadczeniu, możemy zatem działać od razu i skutecznie.

Posiadasz wiedzę na temat narzędzi rekrutacyjnych

Ze względu na długość doświadczenia, korzystałeś/aś już z co najmniej kilku narzędzi do zarządzania rekrutacją. Masz zatem świadomość, co powinny oferować dane narzędzia, jakie funkcje i moduły będą potrzebne, potrafisz wymienić wady i zalety korzystania z nich i doradzić użycie odpowiedniego w przypadku danej organizacji. 

Poza systemami do zarządzania rekrutacją masz szerokie pojęcie na temat narzędzi wykorzystywanych do sourcingu, wiesz jakimi kanałami najlepiej dotrzeć do danej grupy kandydatów. 

Potrafisz też wymienić portale, na których warto publikować oferty pracy – które z nich są warte swej ceny, a z których spływ CV od danej grupy kandydatów będzie niewystarczający.

Czy rekruter, by nazwać się seniorem powinien mieć określoną liczbę lat doświadczenia?

Odpowiedź brzmi: stanowcze nie. Jednej osobie dojście do stanowiska seniorskiego zajmie 4 lata, inna osoba pozostanie na tym samym poziomie przez 6 lat. Umówmy się jednak, że aby rekruter mógł doświadczyć pewnego typu sytuacji, musi minąć określona ilość czasu. Osobiście uważam, że granica, po której możemy nazwać się seniorem, to minimum 3 lata pracy na stanowisku rekrutera. Przez ten czas dana osoba ma szansę spotkać się z różnymi wariantami procesu rekrutacyjnego, zatrudnić setki osób, rozmawiać z managerami, klientami i przejść przez szereg trudnych sytuacji. 

Czego firmy wymagają od kandydatów na senior rekrutera?

Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu ogłoszeń, poza oczywistościami, takimi jak długość doświadczenia, czy wysoki poziom znajomości języka angielskiego, znalazłam także szereg ciekawych zapisów zawartych w obowiązkach lub wymaganiach. 

Oto, czego firmy oczekują ostatnio od kandydatów na stanowisku senior rekruter:

 • specjalizacja w danej branży – najczęściej poszukiwane to branża IT, bankowa, marketingowa, pracownicy tymczasowi – senior rekruter powinien mieć już swoją renomę i sieć kontaktów wśród danej grupy specjalistów. Renoma to coś, co zdecydowanie odróżnia seniora od młodszych stażem rekruterów. 
 • Prowadzenie wewnętrznych szkoleń dla managerów i innych osób, które zatrudniają pracowników w swoich zespołach – pracodawcy wymagają również umiejętności prowadzenia warsztatów z zakresu zasad prawidłowego prowadzenia rekrutacji, czy employer brandingu.
 • Doświadczenie w zakresie relokowania pracowników z zagranicy.
 • Czasem wymagane są też zdolności przywódcze, tak by móc kierować aktualnym zespołem lub stworzyć taki zespół w perspektywie.
 • Niektóre firmy chcą zatrudniać na stanowisko seniora jedynie osoby z odpowiednim wykształceniem, wskazując nawet konkretne kierunki (a są to najczęściej Psychologia lub Zarządzanie Zasobami Ludzkimi).
 • Nietypowe umiejętności i doświadczenie z poprzednich stanowisk np. digital marketingu, copywritingu, prawa, księgowości, kompetencje techniczne lub ostatnio modne doświadczenie w zakresie rekrutacji zdalnej, okazują się być bardzo dużym plusem.

Poza samą rekrutacją pracodawcy wskazują branie czynnego udziału w powiązanych projektach HR-owych np. tworzeniu systemu poleceń, projektowaniu firmowej strony kariery, czy ulepszaniu procesu onboardingu.

Cenne doświadczenie i ciągłe wyzwania?

Długie doświadczenie w rekrutacji jest niezwykle cenne. Możemy dzięki niemu przetrwać wiele trudnych sytuacji lub szybciej je rozwiązywać. Istnieje pewne ryzyko, że po latach, do codziennej pracy zaczną wkradać się automatyzmy i znużenie. Na szczęście branża rekrutacyjna stale się rozwija i rzuca nam wiele wyzwań. Nowe pokolenia wchodzące na rynek pracy stawiają coraz bardziej oryginalne wymagania, rynek pracy jest bardziej elastyczny, a pracodawcy starają się dopasować. Czytanie raportów, interesowanie się nowinkami, nowymi narzędziami, uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach napędzają nas zatem na nowo.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zdarza się, że podczas rozmowy z hiring managerem niedoświadczony rekruter bywa zakłopotany nierealnymi wymaganiami, jakie się przed nim stawia. Początkujący rekruter […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x